top of page

Scrisoare catre Guvernul Victoriei

Scrisoarea credincioșilor penticostali și baptiști din Bisericile creștine române

din Melbourne, VIC,


Către Guvernul Victoria,

Dl. Premier Daniel Andrews,

Vă scriem aceasta scrisoare în numele pastorilor și a credincioșilor penticostali și baptiști care se închină lui Dumnezeu în bisericile creștine române din Melbourne, Victoria. Am dori sa știți că apreciem eforturile depuse de Guvernul Victoria în această perioadă de pandemie pentru a gestiona situația de sănătate publică generată de aceasta. În toată această perioadă ne-am conformat regulilor impuse și am încurajat pastorii și membrii bisericilor noastre ca împreună cu rugăciunile făcute pentru ajutorul și protecția lui Dumnezeu, să urmeze sfatul specialiștilor, al autorităților și să respecte măsurile legale adoptate, din dorința de a ne proteja pe noi, familiile noastre și pe cei cu care intram in contact; “fiind ascultați de membri, în comunitățile noastre am avut doar 3(trei) cazuri de infectare în formă ușoară cu COVID 19; pentru aceasta suntem deplini recunoscători lui Dumnezeu.”


Având în vedere că în ultima săptămână au apărut în spațiul public mai multe mesaje legate de o posibilă prelungire a stării de urgență, in statul Victoria, după data de 13 Septembrie  2020, dorim să ne exprimam nemulțumirea și tot odată îngrijorarea față de o astfel de decizie ce ar putea fi luată. Consideram ca cele aproximativ 6(șase) luni de restricții, in ceea ce privește desfășurare activităților spirituale in cadrul Bisericilor noastre sunt suficiente și ca ar trebui sa revenim in sala de închinare a bisericilor cât mai curând, deoarece realizarea și transmiterea slujbelor religioase on line nu reprezintă cea mai buna soluție pentru credinciosul adevărat care dorește comuniunea cu ceilalți. Solicităm, prin prezenta Scrisoare, să se permită începând cu data de 14 Septembrie 2020, redeschiderea și desfășurarea adunărilor religioase în lăcașele de închinare, în interiorul Bisericilor cu participarea celor ce doresc să se închine înaintea lui Dumnezeu. Considerăm că este un drept constituțional, acela de a ne exercita, manifesta religia și convingerile religioase atât individual cât și in colectiv, în particular sau public. 

Vă rugam să priviți și să declarați Bisericile ca fiind parte ESENȚIALĂ din viața credincioșilor, a familiilor lor, cât și a generațiilor de tineri care se formează pentru viitorul acestei țări. Existența unei națiuni depinde de slujirea și închinarea înaintea lui Dumnezeu, de aceea va cerem insistent să permiteți intrarea și participarea credincioșilor la slujbele religioase in interiorul Bisericilor.


Înțelegem că măsurile de protecție pentru sănătatea publică sunt importante, dar considerăm că, așa cum se întâmplă în alte țări și chiar în alte state ale Australiei și în Statul Victoria se pot găsi soluții care să permită credincioșilor să participe direct la slujbele religioase, în condițiile de siguranță stabilite de specialiști, pe care ne angajam sa le respectam.


Viața spirituală a unei comunități de credincioși este afectată profund în condiții de izolare. Conștienți de faptul că sănătatea publică presupune deopotrivă sănătatea fizică și spirituală, dorim să solicităm ca si credincioșii români care aparțin bisericilor noastre să aibă posibilitatea de a participa la slujbele religioase în sala Bisericii, de a se închina lui Dumnezeu și de a înălța rugăciuni pentru protecție divină, atât pentru statul nostru, țara noastră cât și pentru celelalte țări ale lumii.


Așa cum am menționat, considerăm că este important ca aceste întâlniri să se desfășoare în condiții care să nu pună în pericol sănătatea credincioșilor, de aceea ne angajam sa respectam măsurile de protecție in vederea infectări și răspândirii COVID 19.

Vă asigurăm de considerația noastră pentru eforturile pe care le depuneți în vederea depășirii acestei perioade de criză pandemică. De aceea, conform învățăturilor Sfintei Scripturi ne rugăm ca Dumnezeu să vă ocrotească pe dumneavoastră, familiile dumneavoastre și să binecuvânteze Australia!

 

Biserica Creștina Penticostală Română “PHILADELPHIA” Senior Pastor Gavril Izsak  Assistant Pastor Dorel Muresan


Biserica Creștina Penticostală Română “BETANIA” Senior Pastor Pavel Moza Pastor Beniamin Pop 


Biserica Creștina Penticostală Română “TABOR” Senior Pastor Mircea Cimpean  Pastor Ioan Cimpean 


Biserica Creștina Baptista Română FRBC Senior Pastor Teofil Ciortuz Pastor Busuioc Belciu


Biserica Creștina Baptista Română “MARANATHA” Senior Pastor Cornel Ghita 


Biserica Creștina Baptista Română “HARUL” Senior Pastor Dorel Brîndaș


Biserica Creștina Baptista Română “SPERANTA” Senior Pastor Daniel Nicolici

397 afișări0 comentarii
bottom of page